Fundacja popularyzująca sztukę

We współczesnym, zabieganym świecie trudno odnaleźć czas na odrobinę relaksu i kontakt ze sztuką. Początkowo unikamy teatrów, filharmonii, oper czy galerii sztuki z braku wolnych terminów w prywatnym grafiku. Później jednak, stopniowo odzwyczajamy się od kultury wysokiej i, nawet dysponując czasem wolnym, podświadomie omijamy miejsca odbioru sztuki, pozbawiając się wspaniałych wrażeń. Dlatego też, w każdym większym ośrodku miejskim powinna znaleźć się ważna organizacja – fundacja popularyzująca kulturę i sztukę.

Czym jest fundacja i co mieści się w zakresie jej działania? Fundacja to zgodna z prawem forma organizacji pozarządowej. Struktura ta dysponuje konkretnym kapitałem, który przeznacza na potrzeby, w odpowiedzi na które powstała. W celu uregulowania sposobów wykorzystania posiadanego kapitału, fundacja przygotowuje i zatwierdza odpowiedni statut. Jakie funkcje pełniłaby więc tego typu organizacja, mająca na celu popularyzację sztuki? Dowiemy się tego poniżej.

Przede wszystkim fundacja propagująca kulturę powinna być otwarta na odbiorców swoich działań należących do wszystkich kategorii wiekowych – zatem, z oferowanych przez nią propozycji powinny móc korzystać maluchy uczęszczające do przedszkola, starsi uczniowie, licealiści, studenci, ludzie dojrzali oraz seniorzy. Cechą dobrze przygotowanej fundacji jest też program dobrany odpowiednio do zapotrzebowania charakterystycznego dla danych grup wiekowych – co innego bowiem obejrzeć lub wysłuchać ma ochotę człowiek starszy, a co innego przedszkolak.

Dodatkowo, duże znaczenie ma odpowiednie poinformowanie lokalnej społeczności o tym, że fundacja istnieje. Wielu ludzi bowiem nie jest świadomych, po jakie atrakcje i udogodnienia mogą sięgnąć praktycznie bez żadnych kosztów własnych. Konieczne jest również skuteczne informowanie i przedstawianie potencjalnym odbiorcom programu działań fundacji, aby mogli oni wybrać aktywność, na której im zależy.

W jaki sposób powinna działać fundacja propagująca sztukę? Powinna ona oferować swoim podopiecznym możliwość spędzenia czasu w kontakcie z muzyką, malarstwem, literaturą i poezją, teatrem… W oparciu o dysponowany kapitał, fundacja powinna stwarzać odbiorcom swych działań możliwość uczestniczenia w wydarzeniach, które sama organizuje, ale także w tych event\’ach, za których przygotowanie odpowiedzialne są inne ośrodki.

Dlaczego istnienie fundacji popularyzujących kulturę jest tak istotne? Przede wszystkim, trzeba pamiętać, że na rozwój dzieci wpływ mają odbierane przez nie wrażenia słuchowe czy wzrokowe. Jeśli osobowość i zainteresowania maluchów kształtują się wyłącznie przed ekranem komputera czy telewizora, to czy nie tracą one wspaniałych wrażeń oferowanych przez wydarzenia kulturalne? Jeśli natomiast młodzież ma za dużo wolnego czasu, który pożytkuje na osiedlowych ławkach paląc papierosy, to czy nie lepiej byłoby zaproponować nastolatkom inne i rozwijające zajęcia? Co natomiast z seniorami, którzy pragną wzbogacać się kulturalnie? Tych wszystkich fundacja powinna witać z otwartymi ramionami.

W: Bez kategorii
© 1076 Organizacje Społeczne. XHTML / CSS Valid.
Proudly designed by Theme Junkie.