Przekonywanie grup społecznych czy tworzenie nacisku politycznego w celu doprowadzenia do konkretnych zmian prawnych, to jedna z fundamentalnych zasad funkcjonowania większości organizacji prospołecznych. Powoływane one są do działania przez zwykłych ludzi i z myślą o zwykłych ludziac – ich interesach i problemach codziennych. Powoduje to powstawanie licznych podmiotów jak Fundacje czy Stowarzyszenia, które na zasadzie dobrowolności przyjmują w swoje szeregi ludzi zainteresowanych pozytywnymi zmianami w danym temacie.
Bardzo popularne są w tej mierze ocyzwiście wszystkie organizacje charytatywne, które starają się zbierać pieniądze dla swoich podopiecznych mających problemy zdrowotne czy też dotkniętych trwałym inwalidztwem. Ich głównym zadaniem statutowym jest oczywiście pozyskiwanie od prywatnych darczyńców i instytucjonalnych sponsorów środków finansowych, które mogłyby następnie być wykorzystywane do pomocy w okreslonych przypadkach. Naturalnie nie wszystkie organizacje tego typu odnoszą sukces – jak w każdej działającej firmie liczy się zaangażowanie osób i możliwości promocji swojej idei.
Mało prawdopodobnym jest, by mając do wyboru dwie fundacje działające na rzecz osób śmiertelnie chorych – znaną w całym kraju oraz taką rozpoczynającą dopiero swoje funkcjonowanie na rynku lokalnym – darczyńca zdecydował się na wybranie tej drugiej. Wciąż bowiem zaufanie do organizacji społecznych w Polsce nie jest tak wysokie, jak w bardziej rozwiniętych i doświadczonych demokracjach, gdzie organizacje takie są bardzo pożądane i uzupełniają trójpodział władzy jako bezpośredni głos zainteresowanych. Reklama swojej organizacji społecznej wymaga dużych kosztów, więc przeważnie kampanie marketingowe i społeczne mające na celu wyedukowanie ludzi w konkretnej dziedzinie, są domeną już tych największych i jednocześnie najbogatszych organizacji, które nie muszą szczędzić pieniędzy na nic. Inne stowrzyszenia mogą sobie jednak stawiać zupełnie inne cele – w ostatnich latach w Polsce na popularności zyskuje chociażby fundacja nawołująca do większego uczestnictwa dzieci w zajęciach wychowania fizycznego.
Dostrzeżono bowiem w wyniku analiz statystycznych i ankietowych, że zainteresowanie zdrowym trybem życia i aktywnością fizyczną wśród najmłodszych spada w drastycznym tempie, a w wiekszości wypadków to rodzice bez najmniejszego problemu zwalaniają własne dzieci z obowiązków trenowania. Dostrzegając bardzo duże niebezpieczeństwo i zagrożenia dla zdrowia czy nawet życia tych dzieci w późniejszym ich egzystowaniu, fundacje takie działają na wielu frontach – przekonując same dzieci, ale także ich rodziców, do tego, że uczęszczanie na zajęcia wychowania fizycznego jest słuszne. Działać można w wielu dziedzinach i proponować można nawet konkretne zmiany ustawowe, które przy odpowiednim poparciu społecznym i dużym lobby, udaje się niejednokrotnie przepchnąć do debaty publicznej lub mediów. A od zaistnienia tematu w świadomości medialnej do jego rozpropagowania wśród milionów obywateli – jest tylko jeden krok.