Wiele osób uważa, że praca w organizacji społecznej to nie lada gratka. Wydaje im się, że nie dość, że można z niej czerpać dużo satysfakcji, to przynosi ona również dość dobre pieniądze. Jest to niezbyt dobre myślenie, ponieważ organizacje społeczne raczej nie powstają w takim celu, aby ktoś mógł się na nich dorobić. Ich głównym celem jest pomoc innym, to znaczy społeczeństwu i nie powinny one czerpać korzyści dla siebie, a raczej dla tego właśnie społeczeństwa. Oczywiście pracownicy wszystkich organizacji społecznych rządowych, otrzymują swoje wynagrodzenia, ale nie można tu raczej mówić o większych sumach. Zazwyczaj jest to wynagrodzenie na poziomie nie wyższym niż średnia krajowa płaca. Czasami bywa nawet, że kształtuje się ono na poziomie tego najniższego, które musi zostać po prostu wypłacone, jeżeli zatrudniamy kogoś na podstawie umowy o pracę.
Oczywiście inną kwestią są organizacje społeczne non-profit, w których szeregi niezwykle często wstępują po porostu wolontariusze, czyli osoby, które nie osiągają żadnych korzyści majątkowych z pracy w takiej organizacji. Jest ich obecnie coraz więcej i pracę w nich znajdują przede wszystkim osoby z powołania, którym zależy na tym, aby działać dla konkretnych celów.
W Polsce organizacje społeczne działają na zasadach ustalonych w kodeksie postepowania administracyjnego. Mogą być to organizacje zawodowe, samorządowe, spółdzielcze lub stowarzyszenia. W przypadku organizacji zawodowych, najczęściej organizacje takie powstają w ramach członków zawodów istotnych dla społeczeństwa, takich jak nauczyciele, pielęgniarki, lekarze, czy też górnicy. Mają one za zadanie bronić praw przedstawicieli danego zawodu oraz zabiegać o konkretne korzyści majątkowe dla nich. Poza tym, zajmują się one również innymi sferami takiej działalności. Niekiedy organizowane są szkolenia i specjalne spotkania. Dzięki nim niejednokrotnie można się także dokształcać i zdobywać dodatkową wiedzę.
Organizacje te działają dla społeczeństwa, dla danej grupy osób, dlatego też jest im obce, aby pracownicy funkcjonowali w nich jedynie jako zarobkujący. Trzeba pamiętać, że praca w niektórych organizacjach społecznych to szalenie ciężka praca. Szczególnie jeżeli organizacja dana zajmuje się niesieniem pomocy osobom poszkodowanym, czy ubogim i organizuje dla nich różnego rodzaju eventy. Na przykład przygotowanie kolacji wigilijnej dla osób bezdomnych jest niezwykle ciężkim i pracochłonnym zadaniem. Poza tym, że konieczne jest znalezienie sponsorów, okazuje się również, że wiele rzeczy trzeba po prostu przygotować samodzielnie. Poza tym, praca organizacji społecznych w Polsce jest naprawdę w różny sposób oceniana przez nasze społeczeństwo. Niekiedy zarzuca się im nadużycia i marnotrawienie państwowych pieniędzy. Innym razem zaś uważa się, że w niewłaściwy sposób wykonują one swoje obowiązki. Zawsze istnieją dwie strony takiego myślenia, dlatego warto zastanowić się nad tym, czy faktycznie mamy rację i wziąć pod uwagę wszystkie czynniki. W większości przypadków bowiem, organizacje społeczne wykonują naprawdę dobrą pracę.