Domy opieki

Domy opieki w Polsce stają się coraz powszechniejsze. Choć w naszej tradycji obowiązywały wielopokoleniowe domy, w których opiekowaliśmy się swoimi rodzicami aż do śmierci, to temat wyboru domów opieki zyskuje zainteresowanie. Warunki mieszkaniowe nie zawsze pozwalają nam na to, aby zamieszkał z nami rodzic. Kolejnym czynnikiem jest sytuacja ekonomiczna rodziny. Zmusza nas ona niejednokrotnie do pracy na kilku etatach, a to wiąże się z naszą wielogodzinną nieobecnością w domu, a jeżeli w nim pozostaje starsza osoba, która nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie, to sytuacja staje się trudna i uciążliwa dla wszystkich domowników.

Osoba nie wymagająca pobytu w szpitalu, jest skazana na samotne pozostawanie bez opieki. Rozwiązaniem tego problemu są domy pomocy społecznej, które całodobowo zajmują się osobami w podeszłym wieku, osobami niesamodzielnymi, niepełnosprawnymi, ze schorzeniami.

Domy opieki położone są często w miejscowościach o małym natężeniu ruchu, niemalże na uboczu jakiejś miejscowości. Z uwagi na panujący spokój, ciszę czy położenie wśród zieleni domy opieki stwarzają poczucie bezpieczeństwa swoim podopiecznym.Wykwalifikowany personel zapewnia im przede wszystkim opiekę, pomoc w codziennych czynnościach, ale również dostęp do rehabilitacji, informacji.

Podopieczni domów opieki mają też wsparcie w kwestii emocjonalnej czy rozwoju, wsparcie w sytuacji poczucia bezużyteczności czy poczucia mniejszej wartości, wsparcie indywidualnie, według potrzeb i aktualnej sytuacji życiowej. Problem pojawia się wtedy, gdy chcemy umieścić w domu pomocy społecznej osobę bliską, a okazuje się, że brak jest miejsc i trzeba czekać kilkanaście miesięcy.

Obecnie można wybrać pomiędzy publicznym a niepublicznym domem opieki. Pobyt w placówce prywatnej kosztuje około kilku tysięcy złotych, ale na miejsce zazwyczaj czeka się kilka dni. Różnią się one także wachlarzem ofert, które w prywatnych instytucjach są bardziej zróżnicowane i bogatsze dla swoich podopiecznych.

Zanim powierzymy swoich bliskich wybranej placówce , powinniśmy o niej poszukać jak najwięcej informacji, które upewnią nas, że dokonaliśmy prawidłowego wyboru. Wiele się słyszy, że niektóre prywatne domy opieki są tymi domami tylko z nazwy, a personel w nim pracujący nie posiada niezbędnych do tej pracy kwalifikacji i doświadczenia. Trzeba być wyczulonym i dobrze rozejrzeć się w ofertach.

W naszej kulturze opieka nad osobą w podeszłym wieku w dużej mierze w dalszym ciągu spoczywa na najbliższej rodzinie. Są takie przypadki, że sam potrzebujący opieki nie wyraża zgody na zamieszkanie w domu opieki. Pokutuje tu określenie dom starości, dom starców, przytułek, który w oczach osoby starszej wygląda na dom samotnej starości, smutny, pełen starych ludzi nikomu niepotrzebnych, którzy czekają tylko na jedno.

Nie musi tak być, wystarczy, że osoba nam bliska będzie z nami uczestniczyć w wyborze placówki, pojedzie z nami w wybrane miejsca, obejrzy, porozmawia, sprawdzi. Osoba zainteresowana, powinna czuć się pewnie i bezpiecznie, mieć zaufanie do placówki i jej personelu. W końcu przecież w wybranym domu opieki ma spędzić resztę swojego życia.

W: Bez kategorii
© Organizacje Społeczne. XHTML / CSS Valid.
Proudly designed by Theme Junkie.