Ludzie, których łączą podobne zapatrywania, światopogląd, problemy i idee łączą się w większe grupy. Na różne sposoby. Czasem jest to dwójka znajomych mających podobne zainteresowania do której ktoś dołącza, z czasem dochodzi ktoś jeszcze, ktoś kto jest w stanie nadać wszystkiemu kształt. Czasem powstaje jakiś ruch w internecie. W pewnym sensie społecznością można nazwać grupę użytkowników systemu Linux i ludzi współtworzących ten system. I to na różnym poziomie. Organizacje społeczne to zwykle struktury, które się oficjalnie zrzeszają, mają swoje regulacji, swój kodeks i struktury. Ale istnieją również inne organizacje.
Specyficznym rodzajem organizacji społecznej jest organizacja nieformalna. Jest to związek, który raczej powstaje w sposób spontaniczny. Nie jest on nigdzie zarejestrowany, nie posiada on formalnych struktur. Jest to takie zrzeszenie ludzi podążających w tym samym kierunku. Przypomina to trochę ludzi wsiadających do tego samego autobusu. Jadą oni w tym samym kierunku, tyle, że jedni wysiadają wcześniej, drudzy później. Choć z tym wysiadaniem to bywa różnie, zależy od charakteru organizacji oraz jej celów. W kwestii struktur – nie jest ściśle, formalnie określone kto jakie stanowisku zajmuje, choć jest to wiadome. Oglądaliście może film „Podziemny krąg”? Ów krąg to właśnie organizacja nieformalna przy czym wiadomo było kto jakie funkcje tam pełni. Wiadomo było kto był przywódcą. W takich organizacjach przywódca to charyzmatyczna osoba, która potrafi ludzi zebrać razem. Oczywiście kiedy myślimy tutaj o organizacjach nieformalnych nie mamy tutaj na myśli tylko takich „podziemnych kręgów”. Faktem jest, że do takich organizacji można zaliczyć gangi, ale to osobna sprawa.
Do takiej grupy nieformalnej możemy zaliczyć ludzi z jednego miasta i jego okolic, którzy wspólnie wybierają się do jednego lasu lub na poligon i tam się czymś zajmują. Może to być też grupa ludzi, która idzie tam pobiegać albo ludzie, którzy spotykają się w lokalnych salonach gier komputerowych, aby tam miło spędzić czas. Grupa nieformalna może z czasem rozrosnąć się w organizację o charakterze formalnym, ale to po tym jak już okrzepnie. Po wykształtowaniu się struktur w sposób naturalny, ustaleniu wszystkiego itp.
Organizacja formalna, jak łatwo się domyśleć różni się od tej nieformalnej. Posiada ona ściśle określoną strukturę, choć różny jest jej charakter, zasady są uregulowane statutem, a sama organizacja jest zarejestrowana. W prawie określone są rodzaje organizacji i za ich sprawą, jak również z faktu prowadzonej działalności organizacja posiada określony charakter. Taka grupa ma o tyle łatwiej, że może „wyjść na światło dzienne”. Istnieje ona oficjalnie, ma nawet stronę internetową, w zależności od charakteru prowadzonej działalności może ona organizować protesty i to również zgodnie z prawem itd.
Ludzkość od zarania dziejów łączyła się w większe skupiska. Powody i szczegóły dotyczące tego łączenia się były różne, ale wszyscy mieli wspólne cele. Dzisiaj istnieją różne typy zrzeszeń, a spora część z nich jest regulowana drogą formalno-prawną. Określone organizacje, na przykład organizacje pozarządowe muszą spełniać określone wymagania, aby móc prowadzić swoją działalność. A faktyczny charakter ich działalności musi zgadzać się z tym, który jest określony w prawie. Na szczęście istnieją też organizacje nieformalne. W przypadku mniejszych grup, które są na przykład związkiem ludzi mających wspólne hobby nie zawsze potrzebna jest rejestracja i cała ta droga formalno-prawna. A organizacja nieformalna może swoją działalnością dopełniać formalną. Grunt, że możemy wybrać taką formę zrzeszenia się, jaka nam odpowiada.