Organizacja społeczna – co to takiego ?

queue-154925_1280Praktycznie każdy miał do czynienia lub chociaż słyszał o organizacjach społecznych. Jednak nie wszyscy umieją odpowiedzieć na proste pytanie co to takiego organizacja społeczna? Przede wszystkim jest to grupa osób, która w sposób całkowicie zorganizowany chce zrealizować konkretne plany. Mając na uwadze, że „w grupie siła”, to zrzeszenie ludzi mających podobne cele może pozytywnie wpłynąć na ich realizację. Jednak organizacja społeczna to nie tylko  zgrupowanie osób i sposób zarządzania działaniami w zespole. To także więzy społeczne, układ ról społecznych oraz często określony system wartości. Ludzie działający w organizacji społecznej mogą się wzajemnie motywować, łatwiej zebrać im potrzebny kapitał, przebić się do lokalnych mediów z informacją o swojej działalności itd.
Mówiąc o organizacji społecznej często używa się pojęcia trzeci sektor. Dlaczego właśnie tak? To wynika z faktu, że organizacje społeczne funkcjonują obok sektora publicznego czyli władzy i administracji publicznej oraz sektora rynkowego tj. biznesu. Powstało mnóstwo innych określeń odnoszących się do tzw. trzeciego sektora. Jedną z nich jest organizacja non-profit. To oznacza, że podmioty te nie są nastawione na zysk. Jeśli w wyniku ich działalności powstanie zysk można go przeznaczyć jedynie na cele statutowe. Nazwa organizacja użyteczności publicznej z kolei ukazuje ich charakter prospołeczny. Często stosuje się zamiennie z określeniem NGO, co  tłumacząc z języka angielskiego, oznacza organizacje pozarządowe. Znacznie rzadziej używa się pojęcia organizacja woluntarystyczna wskazująca na korzystanie z pomocy wolontariuszy przy swojej działalności.
Coraz więcej osób chętnie angażuje się w działalność organizacji społecznych widząc, że naprawdę warto działać. To dobrze świadczy o rozwijającym się społeczeństwie obywatelskim. W każdym regionie widać efekty działań lokalnych organizacji na rzecz upiększania swojej lokalnej ojczyzny. Bardzo dużo NGO działa na rzecz chorych osób dając im nadzieję na sfinansowanie kosztownych operacji i przyczyniając się do polepszenia życia codziennego poprzez pomoc przy rehabilitacjach. Miłośnicy zwierząt ratują setki zwierząt z opresji zrzeszając się w stowarzyszeniach. W takich organizacjach najczęściej może udzielać się każdy.  Na pytanie czy warto ? Odpowiedź może być tylko jedna: pewnie, że warto. Na szczęście ludzie obecnie zdają sobie sprawę, że faktycznie wspieranie działalności organizacji NGO zwyczajnie „opłaca się”. Bo z efektów takiej pracy korzystają wszyscy.

W: Bez kategorii

Dodaj komentarz

You must be Logged in to post comment.

© 5185 Organizacje Społeczne. XHTML / CSS Valid.
Proudly designed by Theme Junkie.